FVT02506E2K500JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FVT02506E2K500JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVT02506E2K500JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FVT02506E2K500JE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 25W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Series:FVT
Resistance:2.5 kOhms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:FVT-25-2.5K
FVT02506E2K500JE-ND
FVT25-2.5K
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.5 kOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor