FGH80N60FDTU
onsemi
FGH80N60FDTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGH80N60FDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGH80N60FDTU
Manufacturer onsemi
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 290000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube / IGBT 600V 80A 290W TO247
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14082 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
Test Condition:400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:21ns/126ns
Switching Energy:1mJ (on), 520µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):36ns
Power - Max:290W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Field Stop
Gate Charge:120nC
Detailed Description:IGBT Field Stop 600V 80A 290W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):160A
Current - Collector (Ic) (Max):80A