FGH75T65UPD-F155
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGH75T65UPD-F155 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGH75T65UPD-F155
Manufacturer onsemi
Description 650V,75A FIELD STOP TRENCH IGBT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 75A
Test Condition:400V, 75A, 3 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:42ns/216ns
Switching Energy:3.68mJ (on), 1.6mJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):85ns
Power - Max:375W
Package / Case:TO-247-3
Other Names:FGH75T65UPD_F155
FGH75T65UPD_F155-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:68nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 650V 150A 375W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):225A
Current - Collector (Ic) (Max):150A