FGG.3K.303.CYBC65
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGG.3K.303.CYBC65 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGG.3K.303.CYBC65
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:303
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:3
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:25A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)