F863RL475K310Z
KEMET
F863RL475K310Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F863RL475K310Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F863RL475K310Z
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 4.7UF 10% 310VAC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 130 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
Series:F863
Ratings:AEC-Q200, X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-14814
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max):1.264" (32.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:4.7µF