F1238H12B3-FSR
Mechatronics
F1238H12B3-FSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F1238H12B3-FSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F1238H12B3-FSR
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.536 lb (243.13g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.250 in H2O (62.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 119mm L x 119mm H
Series:F1238-S
RPM:2500 RPM
Other Names:1570-1779
Operating Temperature:-
Noise:41.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:-
Material - Blade:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Ingress Protection:-
Features:Thermistor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.440A