F1238E48B1-FSR-TTL
Mechatronics
F1238E48B1-FSR-TTL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F1238E48B1-FSR-TTL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F1238E48B1-FSR-TTL
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.536 lb (243.13g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:48VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.280 in H2O (69.7 Pa)
Size / Dimension:Square - 119mm L x 119mm H
Series:F1238-S
RPM:2800 RPM
Operating Temperature:-
Noise:43.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:-
Material - Blade:-
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.210A