EST1060T680MDGA
Taiyo Yuden
EST1060T680MDGA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EST1060T680MDGA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EST1060T680MDGA
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 68UH 1.7A 121MOHM SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Shielding:Shielded
Series:ES
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Nonstandard
Other Names:587-6060-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:68µH
Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)
Frequency - Self Resonant:5.9MHz
Features:-
Detailed Description:68µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 121 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):121 mOhm Max
Current Rating:1.7A
Current - Saturation:1.7A