EST108M035AL4AA
KEMET
EST108M035AL4AA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EST108M035AL4AA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EST108M035AL4AA
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Series:EST
Ripple Current @ Low Frequency:2.007A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.23A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:399-6614
ST108M035AL4AAKPLP
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):34 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:1000µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 34 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF