EPS-400-.700-48-BLACK-BOX
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.700-48-BLACK-BOX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.700-48-BLACK-BOX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPS-400-.700-48-BLACK-BOX |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | HEATSHRK EPS400 .700"X1.5" 1=50P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $32.66 | $26.896 | $24.975 | $24.398 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
|---|---|
| Shrinkage Ratio: | 4 to 1 |
| Shrink Temperature: | 121°C |
| Series: | EPS-400 |
| Recovered Wall Thickness: | 0.060" (1.52mm) |
| Other Names: | 3M15379-1R5 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Length: | 0.125' (38.10mm, 1.50") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.700" (17.78mm) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.175" (4.45mm) |
| Features: | Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.700" (17.78mm) 4 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50") |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPS-400-.700-48-BLACK-BOX, use the request quote form to request EPS-400-.700-48-BLACK-BOX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPS-400-.700-48-BLACK-BOX.The price and lead time for EPS-400-.700-48-BLACK-BOX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPS-400-.700-48-BLACK-BOX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
