EPS-400-.350-BLACK
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.350-BLACK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.350-BLACK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPS-400-.350-BLACK |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 6 IN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $23.91 | $20.136 | $18.248 | |||
| 20 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $16.99 | $16.361 | $15.983 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
|---|---|
| Shrinkage Ratio: | 4 to 1 |
| Shrink Temperature: | 121°C |
| Series: | EPS-400 |
| Recovered Wall Thickness: | 0.038" (0.97mm) |
| Other Names: | 00051128600726 00051135366004 05113536600 3M161220 7010293960 80610785018 80611603343 EPS-400-.350-BLACK-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length: | 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.350" (8.89mm) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.080" (2.03mm) |
| Features: | Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.350" (8.89mm) 4 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00") |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPS-400-.350-BLACK, use the request quote form to request EPS-400-.350-BLACK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPS-400-.350-BLACK.The price and lead time for EPS-400-.350-BLACK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPS-400-.350-BLACK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
