EPS-400-.350-48-BLACK-BUL
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.350-48-BLACK-BUL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPS-400-.350-48-BLACK-BUL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPS-400-.350-48-BLACK-BUL |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 48 IN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 20 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.14 | $7.782 | $6.013 | $5.483 | ||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | ||
| $5.129 | $4.775 | $4.598 | $4.492 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
|---|---|
| Shrinkage Ratio: | 4 to 1 |
| Shrink Temperature: | 121°C |
| Series: | EPS-400 |
| Recovered Wall Thickness: | 0.038" (0.97mm) |
| Other Names: | 00054007559474 05400755947 3M161219 51128599365 7000133622 80610611958 80611601974 EPS-400-.350-48-BLACK-BUL-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 4.00' (1.22m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.350" (8.89mm) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.080" (2.03mm) |
| Features: | Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.350" (8.89mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m) |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPS-400-.350-48-BLACK-BUL, use the request quote form to request EPS-400-.350-48-BLACK-BUL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPS-400-.350-48-BLACK-BUL.The price and lead time for EPS-400-.350-48-BLACK-BUL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPS-400-.350-48-BLACK-BUL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
