EPC8010ENGR
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC8010ENGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC8010ENGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC8010ENGR |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 100V 2.7A BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $16.333 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 55pF @ 50V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | Die |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 160 mOhm @ 500mA, 5V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Series: | eGaN® |
| RoHS Status: | Tray |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.7A (Ta) |
| Polarization: | - |
| Other Names: | 917-EPC8010ENGR EPC8010ENGJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | EPC8010ENGR |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 0.48nC @ 5V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.5V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 100V 2.7A (Ta) Surface Mount Die |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | TRANS GAN 100V 2.7A BUMPED DIE |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 100V |
| Capacitance Ratio: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC8010ENGR, use the request quote form to request EPC8010ENGR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC8010ENGR.The price and lead time for EPC8010ENGR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC8010ENGR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
