EPC8002ENGR
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC8002ENGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC8002ENGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC8002ENGR |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 65V 2A BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $15.385 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 21pF @ 32.5V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | Die |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 530 mOhm @ 500mA, 5V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Series: | eGaN® |
| RoHS Status: | Tray |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2A (Ta) |
| Polarization: | Die |
| Other Names: | 917-EPC8002ENGR EPC8002ENGI |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | EPC8002ENGR |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 0.14nC @ 5V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.5V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 65V 2A (Ta) Surface Mount Die |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | TRANS GAN 65V 2A BUMPED DIE |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 65V |
| Capacitance Ratio: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC8002ENGR, use the request quote form to request EPC8002ENGR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC8002ENGR.The price and lead time for EPC8002ENGR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC8002ENGR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
