EMVY160ADA330MF55G
Nippon Chemi-Con
EMVY160ADA330MF55G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMVY160ADA330MF55G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMVY160ADA330MF55G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:Alchip™- MVY
Ripple Current @ Low Frequency:56mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:140mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-2444-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:1 Ohms
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF