EMVY160ADA221MF80G
Nippon Chemi-Con
EMVY160ADA221MF80G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMVY160ADA221MF80G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMVY160ADA221MF80G
Manufacturer United Chemi-Con
Description Cap Aluminum Lytic 220uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 1000h 105C Cardboard T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27799 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:Alchip™- MVY
Ripple Current @ Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:280mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-2447-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Impedance:340 mOhms
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF