EKMM161VSN122MP50T
Buy EKMM161VSN122MP50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM161VSN122MP50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:2.49A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.735A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF