EKMM161VNN821MP50T
Buy EKMM161VNN821MP50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM161VNN821MP50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In
Capacitance:820µF