EKMM161VSN272MA50S
Buy EKMM161VSN272MA50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM161VSN272MA50S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):92 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2700µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2700µF