EET-UQ2V221BA
Panasonic
EET-UQ2V221BA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-UQ2V221BA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-UQ2V221BA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 75 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:TS-UQ
Ripple Current @ Low Frequency:1.44A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.016A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETUQ2V221BA
P11914
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):904 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:220µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF