EET-UQ2V151HA
Panasonic
EET-UQ2V151HA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-UQ2V151HA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-UQ2V151HA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:TS-UQ
Ripple Current @ Low Frequency:1.12A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.568A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETUQ2V151HA
P13836
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.326 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:150µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:150µF