EEC2E405HWNM01
Buy EEC2E405HWNM01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEC2E405HWNM01
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 4UF 250VAC RADIAL
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:-5%, +10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:493-3743
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:1.346" (34.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:4µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:4µF