EEC2E805HQA404
Nichicon
EEC2E805HQA404
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEC2E805HQA404 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEC2E805HQA404
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 8UF 250VAC QC TERM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 81 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:-5%, +10%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Box
Other Names:493-3783
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:8µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Capacitance:8µF