EAHE5630WE63
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAHE5630WE63 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAHE5630WE63 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EAHE5630WE63 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED COOL WHITE 6500K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | 50000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.144 | $0.131 | $0.122 | $0.113 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.75V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 21°C/W |
| Supplier Device Package: | 2-PLCC |
| Size / Dimension: | 0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2212 (5630 Metric) |
| Other Names: | 1080-1467-2 S10C010566 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 185 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 33 lm (Typ) |
| Detailed Description: | LED Lighting - White, Cool 6500K 2.75V 65mA 120° 2212 (5630 Metric) |
| Current - Test: | 65mA |
| Current - Max: | 180mA |
| Color: | White, Cool |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 6500K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EAHE5630WE63, use the request quote form to request EAHE5630WE63 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAHE5630WE63.The price and lead time for EAHE5630WE63 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EAHE5630WE63.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

