EAHE5630WE13
Everlight Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EAHE5630WE13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EAHE5630WE13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EAHE5630WE13 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED WARM WHITE 3000K 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.61 | $0.442 | $0.361 | $0.289 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.244 | $0.207 | $0.162 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.75V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 21°C/W |
| Supplier Device Package: | 2-PLCC |
| Size / Dimension: | 0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 2212 (5630 Metric) |
| Other Names: | 1080-1463-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 179 lm/W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | 32 lm (Typ) |
| Detailed Description: | LED Lighting - White, Warm 3000K 2.75V 65mA 120° 2212 (5630 Metric) |
| Current - Test: | 65mA |
| Current - Max: | 180mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 3000K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EAHE5630WE13, use the request quote form to request EAHE5630WE13 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EAHE5630WE13.The price and lead time for EAHE5630WE13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EAHE5630WE13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

