E92F421VND102MA80T
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E92F421VND102MA80T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E92F421VND102MA80T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:U92F
Ripple Current @ Low Frequency:6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.58A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.248" (82.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):86 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1000µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 86 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF