E92F421VND561MB50T
Buy E92F421VND561MB50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E92F421VND561MB50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
(In US Dollars)
64 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Series:U92F
Ripple Current @ Low Frequency:4.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.292A @ 100kHz
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):131 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:560µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 131 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:560µF