E36D301HLN153MEE3M
Buy E36D301HLN153MEE3M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D301HLN153MEE3M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 15000UF 20% 300V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:15000µF 300V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:15000µF