E36D301CHN952MEE3M
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E36D301CHN952MEE3M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E36D301CHN952MEE3M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 9500UF 20% 300V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:U36D
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:9500µF 300V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:9500µF