DSC1001AI2-011.2896T
Micrel / Microchip Technology
DSC1001AI2-011.2896T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DSC1001AI2-011.2896T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DSC1001AI2-011.2896T
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:1.8 V ~ 3.3 V
Type:XO (Standard)
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Series:DSC1001
Ratings:AEC-Q100
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, No Lead Exposed Pad
Output:CMOS
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
Function:Standby (Power Down)
Frequency Stability:±25ppm
Frequency:11.2896MHz
Detailed Description:11.2896MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8 V ~ 3.3 V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Max):6.3mA