DNF18-250FIB-E
Panduit
DNF18-250FIB-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DNF18-250FIB-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DNF18-250FIB-E
Manufacturer Panduit
Description CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:18-22 AWG
Termination:Crimp
Terminal Type:Standard
Tab Width:0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:0.032" (0.81mm)
Tab Length:-
Series:Pan-Term®
Packaging:Bulk
Other Names:07498334196
DNF18-250FIB-E-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:0.840" (21.34mm)
Insulation Diameter:0.136" (3.45mm)
Insulation:Fully Insulated
Gender:Female
Features:Butted Seam
Detailed Description:0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated