DIP12-2A72-21D
Standex-Meder Electronics
DIP12-2A72-21D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DIP12-2A72-21D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DIP12-2A72-21D
Manufacturer Standex-Meder Electronics
Description RELAY REED DPST 1A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 708 pcs
Reference Price
Data sheet
Turn On Voltage (Max):8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.8 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Series:DIP
Release Time:0.1ms
Packaging:Tube
Other Names:3212100121
DIP122A7221D
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Operate Time:0.5ms
Features:Diode
Contact Rating (Current):1A
Contact Material:-
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:500 Ohms
Coil Power:290 mW
Coil Current:24.0mA