DIP12-1C90-51D
Standex-Meder Electronics
DIP12-1C90-51D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DIP12-1C90-51D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DIP12-1C90-51D
Manufacturer Standex-Meder Electronics
Description RELAY REED SPDT 500MA 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 86 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.8 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:175VAC, 175VDC - Max
Series:DIP
Release Time:1.5ms
Packaging:Tube
Other Names:3212001151
DIP121C9051D
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Operate Time:0.7ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Diode
Contact Rating (Current):500mA
Contact Material:-
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:500 Ohms
Coil Power:290 mW
Coil Current:24.0mA