DIP24-1C90-51L
Standex-Meder Electronics
DIP24-1C90-51L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DIP24-1C90-51L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DIP24-1C90-51L
Manufacturer Standex-Meder Electronics
Description RELAY REED SPDT 500MA 24V
Data sheet
Turn On Voltage (Max):16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min):3.6 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:175VAC, 175VDC - Max
Series:DIP
Release Time:1.5ms
Packaging:Tube
Other Names:3224001051
DIP241C9051L
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Operate Time:0.7ms
Features:-
Contact Rating (Current):500mA
Contact Material:-
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:24VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:2 kOhms
Coil Power:290 mW
Coil Current:12.0mA