DFE252008C-2R2M=P2
Murata Electronics
DFE252008C-2R2M=P2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DFE252008C-2R2M=P2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DFE252008C-2R2M=P2
Manufacturer Murata Electronics
Description FIXED IND 2.2UH 1.6A 180 MOHM
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding:Shielded
Series:DFE252008C
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Other Names:490-10630-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.032" (0.80mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:2.2µH Shielded Wirewound Inductor 1.6A 180 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR):180 mOhm Max
Current Rating:1.6A