DF36AJ-45S-0.4V(51)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF36AJ-45S-0.4V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF36AJ-45S-0.4V(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN TEST RCPT 0.4MM 45POS SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:30VAC
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Series:DF36
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:45
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Metal Cover, Solder Retention
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:45 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold