DF36A-50S-0.4V(55)
Hirose
DF36A-50S-0.4V(55)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF36A-50S-0.4V(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF36A-50S-0.4V(55)
Manufacturer Hirose
Description CONN RCPT 0.4MM 50POS AU SMD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:30VAC
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:50
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:50 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold