DF36AJ-40S-0.4V(51)
Buy DF36AJ-40S-0.4V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF36AJ-40S-0.4V(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN TEST RCPT 0.4MM 40POS SMD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:30VAC
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Fastening Type:Friction Lock
Detailed Description:40 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold