DF24A-50DP-0.9V(51)
Hirose
DF24A-50DP-0.9V(51)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF24A-50DP-0.9V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF24A-50DP-0.9V(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 50POS 0.9MM SMD GOLD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:80V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF24
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.035" (0.90mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:DF24A-50DP-0.9V(51)-ND
H124693TR
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:50
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.134" (3.40mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 50 position 0.035" (0.90mm)
Current Rating:1A