DF24A-40DP-0.9V(51)
Hirose
DF24A-40DP-0.9V(51)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF24A-40DP-0.9V(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF24A-40DP-0.9V(51)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HEADER 40POS 0.9MM SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 957 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Phosphor Bronze
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Stacking Direction:Male Blade
Shrouding:0.035" (0.90mm)
Shield Termination:Rectangular
Series:DF24
Row Spacing - Mating:Shrouded - 4 Wall
RoHS Status:Digi-Reel®
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:80V
Overall Contact Length:-
Other Names:H124692DKR
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:40
Number of Contacts:Flash
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF24A-40DP-0.9V(51)
Length - Post (Mating):-
Insulation Material:Gold
Insulation Height:-
Features:Pick and Place
Expanded Description:40 Positions Header Connector 0.035" (0.90mm) Surface Mount Gold
Current Rating:1A
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:-
Contact Finish Thickness - Post:Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating:Gold
Contact Finish - Post:3.9µin (0.10µm)
Contact Finish - Mating:0.134" (3.40mm)