DC1113F-TR
Stanley Electric
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC1113F-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC1113F-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC1113F-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric Co |
| Description | LED BLUE-GREEN DIFF 2SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 34mcd |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | Diffused |
| Voltage - Breakdown: | SMD |
| Size / Dimension: | 2.10mm L x 1.00mm W |
| Series: | 1113F |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 2-SMD, No Lead |
| Other Names: | 404-1076-2 DC1113FTR |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Part Number: | DC1113F-TR |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 130° |
| Lens Transparency: | White |
| Internal Connection: | 502nm |
| Height (Max): | 0.70mm |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Blue-Green 505nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10mA |
| Description: | LED BLUE-GREEN DIFF 2SMD R/A |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 3.3V |
| Color: | Blue-Green |
| CCT (K): | 505nm |
| Bulb: | Rectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC1113F-TR, use the request quote form to request DC1113F-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC1113F-TR.The price and lead time for DC1113F-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC1113F-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

