DC1115A
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC1115A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC1115A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC1115A |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | LTC6101 CURRENT SENSE DEMO BOARD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 100 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $51.00 | $50.25 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4 V ~ 60 V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | LTC6101 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Slew Rate: | - |
| Series: | - |
| Output Type: | Single-Ended |
| Other Names: | DEMO 1115A DEMO DC1115A Q8775923 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LTC6101 1 - Single Channels per IC Current Sense Amplifier Evaluation Board |
| Current - Supply (Main IC): | 375µA |
| Current - Output / Channel: | 1mA |
| Channels per IC: | 1 - Single |
| Board Type: | Fully Populated |
| Base Part Number: | LTC6101 |
| Amplifier Type: | Current Sense |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC1115A, use the request quote form to request DC1115A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC1115A.The price and lead time for DC1115A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC1115A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

