DAC70508ZYZFT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70508ZYZFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70508ZYZFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC70508ZYZFT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 8-CHANNEL, TRUE 14-BIT, SPI, VOL |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $14.102 | $13.192 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-DSBGA |
| Settling Time: | 5µs (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-UFBGA, DSBGA |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Other Names: | 296-48364-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of D/A Converters: | 8 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 8 16-DSBGA |
| Data Interface: | SPI |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC70508ZYZFT, use the request quote form to request DAC70508ZYZFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC70508ZYZFT.The price and lead time for DAC70508ZYZFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC70508ZYZFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
