DAC70508MYZFT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70508MYZFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70508MYZFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC70508MYZFT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 8-CHANNEL, TRUE 14-BIT, SPI, VOL |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.68 | $18.086 | $15.275 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-DSBGA |
| Settling Time: | 5µs (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-UFBGA, DSBGA |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Other Names: | 296-48363-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of D/A Converters: | 8 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 8 16-DSBGA |
| Data Interface: | SPI |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC70508MYZFT, use the request quote form to request DAC70508MYZFT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC70508MYZFT.The price and lead time for DAC70508MYZFT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC70508MYZFT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
