DAC70504RTET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70504RTET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC70504RTET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DAC70504RTET |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 4-CHANNEL, TRUE 14-BIT, SPI VOLT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $14.21 | $13.057 | $11.027 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 16-WQFN (3x3) |
| Settling Time: | 5µs (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Other Names: | 296-47940-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-WQFN (3x3) |
| Data Interface: | SPI |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DAC70504RTET, use the request quote form to request DAC70504RTET pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC70504RTET.The price and lead time for DAC70504RTET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC70504RTET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
