CY7C1361B-117AC
Cypress Semiconductor
CY7C1361B-117AC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1361B-117AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1361B-117AC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 9M PARALLEL 100TQFP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 4400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x20)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-1505
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:9Mb (256K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 9Mb (256K x 36) Parallel 117MHz 7.5ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:117MHz