CY7C1360S-166BZC
Cypress Semiconductor
CY7C1360S-166BZC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1360S-166BZC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1360S-166BZC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 9M PARALLEL 165FBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
136 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:165-FBGA (13x15)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:165-LBGA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:9Mb (256K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 9Mb (256K x 36) Parallel 166MHz 3.5ns 165-FBGA (13x15)
Clock Frequency:166MHz