CY7C1360C-200BGC
International Rectifier (Infineon Technologies)
CY7C1360C-200BGC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1360C-200BGC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1360C-200BGC
Manufacturer Infineon
Description SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3ns 119-Pin BGA Tray
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2885 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:119-PBGA (14x22)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:119-BGA
Other Names:CY7C1360C200BGC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:9Mb (256K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 9Mb (256K x 36) Parallel 200MHz 3ns 119-PBGA (14x22)
Clock Frequency:200MHz