CD15ED270GO3F
Cornell Dubilier Electronics
CD15ED270GO3F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD15ED270GO3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD15ED270GO3F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 27PF 2% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 131 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±2%
Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Series:CD15
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:338-2952
CD15ED270G03F
CD15ED270GO3F-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:27pF Mica Capacitor 500V Radial
Capacitance:27pF