CD15ED270GO3
Cornell Dubilier Electronics
CD15ED270GO3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD15ED270GO3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD15ED270GO3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 27PF 2% 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±2%
Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Series:CD15
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:27pF Mica Capacitor 500V Radial
Capacitance:27pF